LPG VAPOR MAGIC III Power 250/350HP.1310-L12
  • VAPO LPG MAGIC III Power 250/350HP.1310-L12
1310PL-L12
Magic III Power 350HP gearbox.
The Magic reducer offers performance at the highest level thanks to a modern piston design. Its size allows installation even in vehicles with a small free space in the engine compartment. The reducer is designed to be powered by a 6mm diameter tube. Read below
Quantity
(Discount by quantity reserved for professionals) See table below
Description
Magic III Power 350HP gearbox.
The Magic reducer offers performance at the highest level thanks to a modern piston design. Its size allows installation even in vehicles with a small free space in the engine compartment. The reducer is designed to be fed by an 8 mm diameter tube. The evaporator has a gas outlet for a 12 mm diameter pipe and supports a power of around 250 HP. However, it is possible to use an additional outlet nozzle. The maximum power that can handle the evaporator is 350 HP
The reducer supports vehicles with power not exceeding 330 HP
Product Details
1310PL-L12
0
Comments (0)
Grade
No customer reviews for the moment.
16 other products in the same category:
Reference: FL3106
STRAIGHT FLEXIBLE -90° 0.75m FL3106
(0)
More
In stock
Reference: TOMA 0113 X8mm
TOMASETTO CYL Ø 315X30°X8mm TO0113
Tomasetto EXTRA multivalve for LPG tank Cylindrical outlet 8 mm Ø 244X 30° 8 mm (blue coil) Exclusive sale to professionals\" Professional identify yourself for your specific rate
More
Last items in stock
Reference: LR5232-K18
Brand: Landirenzo
VAPO LANDI RENZO LI10 Ø6mm DACIA RENAULT OPEL-VW LR5232-K18
LANDI RENZO LI10 LPG regulator vaporizer – Ø6 mm For naturally aspirated and turbocharged engines – Power up to 160 kW 🔧 Product description: The Landi Renzo LI10 LPG vaporizer regulator is an essential component that reduces LPG pressure and vaporizes it to ensure a regular supply to the engine.
In stock
Reference: RGB-C55
Brand: AG CENTRUM
SWITCH LPG RGB ZENIT TA -C54
Last items in stock
Reference: GZ-00-03-J32
Brand: AIR GPL
BRASS PLUG Ø8 X 1. GZ-00-03-J32
Brass plug Ø8 pitch 100 Height 6mm This plug is very useful to permanently block the holes or the old nozzles located in the intake manifold. These plugs are often used when replacing the obsolete LPG kit with a kit from another brand.
Reference: MR2830-D8
Brand: AIR GPL
MINI FILLER FOR DUTCH HOSE MR2830-D8
Reference: BR5351
Brand: BRC
STRAP FOR LPG TANK Ø 360 BR5351
2 Fixing straps for cylindrical LPG tank Ø 360mm strap width 4 cmFOR TANK Ø360 mm. DELIVERED WITH COUNTER PLATE + BOLTSOn order, “Other dimensions contact us”CALCULATION NOTE FOR THESE STRAPS.