FILTER WITH SOCKET FOR BOSCH AEFLC12/12-A10 PRESSURE SENSOR
AEFLC12/12-A10
AIR GPL
Gas filter FL01C Ø12/12 with socket for Bosch gas pressure and temperature sensor.
The LPG filter is used between the reducer and the injectors.
(Filter sold without the Bosch sensor)
VAT included
Quantity
Description
FL01C gas filter with socket for Bosch gas pressure and temperature sensor.
Technical characteristics :
- total length: 138 mm
- filtering area: 0.039 m2
- particles captured from 2µm to 99%
- operating temperature: -40°C - +120°C
- flow rate: 25 l/s
- filter diameter: 45 mm
- connector entry diameter: 12 mm
- connector output diameter: 2x12 mm
- internal diameter of the sensor socket: 12 mm